З Благовіщенням та Новолітуванням!
20 березня – Благовіщення. Це – день весняного рівнодення та початок астрономічної весни, Новолітування. Дажбог благословляє землю, яка пробуджується після зимової сплячки. Починається новий річний цикл, нове літо.
Наші предки дуже шанували це свято, на рівні з Великоднем. «Благовіщення… уважається великим святом – але не оргаістичного, а, навпаки, суворого, аскетичного характеру: все, що належить до зачинання, породу і т. д. обставлене суворими заборонами. Це – свято землі, супроти котрого наказується боязкий містицизм, щоб його чимсь не споганити, не порушити…». «Різні повірки, магічні акти, ворожіння зв’язані з сею основною ідеєю: розбудження землі і скритого в ній життя». – Пише Грушевський.
Християнська церква не даремне притулила до цього свята свою Богородицю (25 березня чи 7 квітня за різними стилями). Безліч приказок, повір’їв та прикмет, пов’язаних із Благовіщенням, до сих пір живуть в народі, але вони жодним чином не стосуються християнства. В центрі уваги орія-хлібороба земля, її родючість і все, що пов’язане з урожайністю і приплодом.
В цей день дівчата водять перший весняний хоровод: «кривий танець», який є не тільки привітанням весни, а й символом пробудженої життєвої енергії. До цього часу тільки «виглядали» весну, «закликали», а тепер вона вже тут, прийшла і вступила в свої права. І дівчата «кривим танцем» кажуть весні «добридень».
Вже ж весна воскресла, –
Що ж ти нам принесла? –
Принесла вам росу,
Дівочу красу!
З Благовіщенням та Новоліттям, дорогі рідновіри!